logo

Školstvo u Farkaševcu

Školstvo u Farkaševcu ima dugu tradiciju. Prema školskoj spomenici iz 1891. godine koja se danas nalazi u Državnom arhivu u Bjelovaru saznali smo da je škola počela s radom 1830. godine. Prvi učitelj zvao se Mato Gredelj koji je radio tri
godine u našoj školi, piše tako Lidija Hatadi, nastavnica razredne nastave u svojim “Sjenama prošlosti” koje su 31. svibnja 2020. godine doživjele svoje dopunjeno izdanje.

Godine 1841. dolazi u Farkaševac učitelj Raduljac koji je radio do 1847. Za njegova službovanja uspostavljen je cjepilnjak po nalogu regimente i škola u Fuki (1843.). Tako su se te godine od škole odcijepila sela Lubena, Cugovac, Grabrić, Zabrdje, Fuka i Habijanovac. Djeca iz Žabnice i Hagnja pridružila su se školi Sv. Ivan Žabno. Od 1890. do 1899. godine u
Farkaševcu radi učitelj Josip Horvatić.

1904. godine školu pohađa 112 učenika. Uvidjelo se da je potrebno proširiti školu.

  1. siječnja 1913. godine stiže novi učitelj iz Fuke Stjepan Potočić. Na poziv «svijetloga vladara» odlazi na ratište u Bosnu (Bjelinu) gdje i strada 16. listopada 1914. Po odlasku na ratište ulogu namjesne učiteljice preuzima njegova supruga Matilda
    Potočić koja se tome posvetila od srca i radila do dolaska nove učiteljice.
  1. godine vlada veliko siromaštvo u našem kraju, oskudica i rat učinili su svoje. Pojavljivale su se
    različite bolesti od kojih je savakako bila najstrašnija španjolska gripa koja je uzrokovala i zatvaranje
    škole od 3. 10. do 18. 11. 1918.

Vrlo važna godina za našu školu je 1956. godina jer tada postaje narodna osmogodišnja škola (B – tipa).

Cijelu priču o školstvu i školi u Farkaševcu možete pročitati u nastavku, u “Sjenama prošlosti” nastavnice Lidije Hatadi.

Skip to content