logo

Održana 20. sjednica Općinskog vijeća

U utorak 29. rujna u večernjim satima održana je 20. sjednica Općinskog vijeća Općine Farkaševac koja je zbog epidemioloških mjera održana u prostoru vježbaonice u općinskoj zgradi.  Sjednica je počela aktualnim satom na kojem su vijećnici postavili načelniku Draženu Draganiću niz pitanja, između ostalog i o dva važna projekta za Općinu Farkaševac, a to je izgradnja vrtića i početak gradnje vodovoda Zagreb-istok na području Farkaševca.

„Vrtić gotovo da je gotov. U proteklih desetak dana radilo se na otklanjanju nekih nedostataka, konkretnije na okolišu. Vezano za prijavu na ministarstvo, Program je poslan, imamo nekih saznanja da bi idući tjedan mogli dobiti od ministarstva potvrdu da možemo krenuti dalje. Odobrenje Programa od strane ministarstva nam je bitno da onda krenemo u raspisivanje natječaja za zapošljavanje ljudi i samim time upis djece u Dječji vrtić Crvenkapica – Farkaševac“, rekao je načelnik Draganić o vrtiću.

Što se tiče početka gradnje vodovoda na području Općine Farkaševac očekuje se da bi radovi trebali početi za desetak dana. Načelnik Draganić je podsjetio da će se svi moći besplatno priključiti na izgrađenu mrežu, no i na činjenicu da u prvoj fazi neće sva naselja na području općine dobiti vodovod, a slična je situacija i na područjima drugih općina koje su obuhvaćene u projektu Zagreb-Istok.

„Konkretno kod nas se to odnosi na sela Prašćevac, Mački i Zvonik. Ti ljudi neće ostati bez vodovoda, samo neće biti izgrađen u ovoj prvoj fazi. Možda kroz ove dvije godine realizacije projekta će se iznaći sredstva i za ta tri sela. Situacija je takva kakva je, u onom periodu kada se projekt prijavljivalo prema EU fondovima moralo se negdje kresati. Na žalost nisam imao ta saznanja do proljeća ove godine kada sam dobio podatak gdje se neće graditi u prvoj fazi na području naše općine. Imamo obećanja i iskreno se nadam da će biti obuhvaćena i ta tri sela ali pitanje je hoće li biti u ovom periodu ili kroz neko dogledno vrijeme“, rekao je načelnik Draganić.

Na dnevnom redu je bio polugodišnji izvještaj o izvršenju proračuna, a od pročelnice Jadranke Đurasek moglo se čuti kako korona kriza nije tako negativno utjecala na punjenje proračuna koji se bolje puni nego prošle godine. U prvih 6 mjeseci prihodi poslovanja bili su 4,8 milijuna kuna što je 43% od plana, a ostvarenje u odnosu na prošlu godine je veće za 70%. Prihodi od poreza koji su najznačajniji manji su za 12% u odnosu na prošlu godinu, ali je pozitivno što su realizirani sa 53% planiranih za ovu godinu što je dokaz da je proračun realno planiran, dodala je pročelnica Đurasek. Dobra je vijest da su i prihodi od komunalne naknade realizirani sa 66% od planiranih za ovu godinu, a 47% više nego prošle godine. Nešto manji su prihodi od komunalnog doprinosa, no kako oni ovise o gradnji objekata na području općine, na njih se ne može utjecati.

U nastavku sjednice izglasan je prvi ovogodišnji rebalans proračuna koji je sa 13 milijuna i 850 tisuća smanjen na 13 milijuna i 250 tisuća kuna. Smanjenje je zbog očekivanog manjeg prihoda od poreza na kuće za odmor, poreza na promet nekretnina, prihoda od prodaje građevinskog zemljišta, komunalnog doprinosa, prihoda od zakupa poslovnih objekata, zakupa javnih površina i kapitalnih pomoći i sredstava iz EU za dječji vrtić koja se ne očekuju ove godine te još nekoliko izvora.

Rebalans proračuna je prihvaćen jednoglasno.

Do kraja sjednice vijećnici su usvojili Odluko o kupnji građevinskog zemljišta pokraj vrtića te je usvojena i odluka o odabiru ponuditelja za nabavu opreme za provedbu aktivnosti – razvoja mreže WiFi pristupnih točaka u 2020. godini – WiFi 4 Smart Green Ring na području Općine Farkaševac, u naseljima Žabnica, Brezine i Majur.

Ostavi komentar

Skip to content